دکتر علی مهدوی | متخصص رادیولوژی | فلوشیپ اینترونشنال رادیولوژیدکتر علی مهدوی | متخصص رادیولوژی | فلوشیپ اینترونشنال رادیولوژیدکتر علی مهدوی | متخصص رادیولوژی | فلوشیپ اینترونشنال رادیولوژی
09125393199

رادیولوژی مداخله ای چیست؟

اینترونشنال رادیولوژی یا رادیولوژی مداخله ای

اینترونشنال رادیولوژی یا رادیولوژی مداخله‌ ای

اینترونشنال رادیولوژی یا رادیولوژی مداخله ای رشته جدیدی است که در آن تشخیص و درمان بیماری‌ها به کمک تصویربرداری‌های پزشکی انجام می‌شود. نمونه‌گیری بافتی یا بیوپسی یکی از ساده‌ترین کارهایی است که با استفاده از رادیولوژی مداخله ای انجام می‌گیرد.در نمونه‌گیری بافتی با هدایت سونوگرافی، سی تی اسکن یا سایر ابزارها مانند ام آر آی؛ از بافت مورد نظر نمونه‌برداری انجام می‌گیرد .

کاربرد رادیولوژی مداخله‌ ای

در سال‌های گذشته برای درمان انواع آنوریسم از روش‌های جراحی باز استفاده می‌شد. جراحی مستلزم این بود که قسمت گسترده‌ای از بافت بدن باز شود و مسلماً جراحت‌های وسیعی ایجاد می‌شد. این موضوع به خصوص در آنوریسم‌های مغزی از اهمیت بیشتری برخوردار بود. همچنین بیماران پس از جراحی باز باید تا چند روز در ICU و بخش مراقبت‌های ویژه بستری می‌شدندکه هزینه بالایی نیز به آن‌ها تحمیل می‌کرد .

یکی از پرمصرف‌ترین پارتیکل‌ها در رادیولوژی مداخله ای، پلی ونیل الکل است که برای بستن عروق مورد استفاده قرار میگیرد . عمدتا این ذرات توسط کمپانیهای خاصی در جهان تولید میشوند.تکنولوژی تولیدذرات امبولیزان نسبتا بالاست و متاسفانه در این زمینه وابسته به واردات از کشورهای خارجی هستیم .

درمان سرطان با استفاده از رادیولوژی مداخله ای

به‌طور‌کلی چهار روش برای درمان سرطان وجود دارد:
  1. قدیمی‌ترین روش، جراحی است.
  2. با ظهور داروهای شیمیایی، روش شیمی درمانی هم به کمک درمان سرطان آمدند.
  3. سپس درمان‌های مبتنی بر اشعه ایکس یا پروتون نیز وارد حوزه درمان سرطان شدندکه با نام رادیوتراپی یا پرتودرمانی شناخته می‌شوند.
  4. حالا روش چهارمی برای درمان سرطان کشف شده است که با عنوان اینترونشنال انکولوژی (رادیولوژی مداخله ای) شناخته می‌شود.
نتیجه گیری:
بسیاری از جراحان به صورت روزانه تعداد زیادی بیمار را برای انجام RF به رادیولوژیست‌هایی که در فیلد اینترونشن فعالیت دارند، ارجاع می‌دهند. به‌طور کلی در ۲۰ سال اخیر اینترونشنال رادیولوژی (رادیولوژی مداخله ای) پیشرفت زیادی کرده است و با‌توجه به وسعت درمان با آن که وابستہ بہ یک عضو خاص نیست، جای کار در این رشته بسیار زیاد است.

پیام بگذارید