دکتر علی مهدوی | متخصص رادیولوژی | فلوشیپ اینترونشنال رادیولوژیدکتر علی مهدوی | متخصص رادیولوژی | فلوشیپ اینترونشنال رادیولوژیدکتر علی مهدوی | متخصص رادیولوژی | فلوشیپ اینترونشنال رادیولوژی
09125393199

درمان واریس

درمان واریس

۳روش اصلی درمان واریس چیست؟

واریس یکی از شایع ترین بیماری های عروقی می باشد. این بیماری بیشتر در افراد مسن و زنان باردار رخ می دهد. این بیماری باعث می شود، که سیاهرگ‌ های خونی متورم در هم پیچیده ای بر روی پوست ظاهر شوند. به این رگ‌ ها، رگ های واریسی گفته می شود. که عموما بر روی پا ظاهر می شوند. وجود رگ های واریسی بر روی پوست علاوه بر ایجاد ظاهر ناخوشایند، می تواند باعث بروز مشکلاتی همچون لخته شدن خون، گزگز پا، بی حسی و … شود. عروق واریسی به رنگ های سبز، بنفش، آبی، قرمز و … بر روی پوست ظاهر می شوند. به عنوان عروق عنکبوتی نیز شناخته می شوند.

این رگ‌ ها به علت عملکرد ضعیف دریچه رگ‌ ها در بازگرداندن خون‌ به قلب اتفاق می افتد. اما خوشبختانه امروزه برای درمان واریس روش های غیر تهاجمی زیادی وجود دارد. این روش ها اغلب بدون بازگشت بوده و این بیماری را به خوبی درمان می کنند. در زیر سه روش اصلی و موثر برای درمان بیماری واریس را نام برده ایم:

درمان با لیزر

استفاده از لیزر برای درمان بیماری واریس یکی از محبوب ترین روش های درمانی می باشد. در این روش ابتدا محلی که رگ‌ های واریسی پدید آمده اند کاملا بی حس می شود. سپس پزشک با استفاده از اشعه و پرتو لیزر به رگ‌ های واریسی حرارت می دهد.  در نتیجه آن  ها را مسدود می کند. با مسدود شدن عروق واریسی، این رگ ها از چرخه خونرسانی خارج شده و در واقع می میرند و از بین می روند.

درمان با اسکلروتراپی

درمان  واریس با روش اسکلروتراپی نیز امکانپذیر است. در این روش پزشک ماده ای را درون رگ واریسی تزریق می کند. این ماده رگ های واریسی را متورم نموده و پس از چند هفته یا چند ماه آن ها را به طور کامل از بین می برد.

درمان با وناسیل

وناسیل از جدید ترین روش های درمان بیماری واریس می باشد. در این روش پزشک با استفاده از یک کاتر چسب مخصوصی را درون رگ‌ واریسی تزریق می کند. سپس رگ‌ مسدود شده و از بین می رود. درمان واریس با این روش عوارض خاصی به همراه نخواهد داشت.

 

مراقبت های لازم و ضروری بعد از درمان واریس

مراقبت های لازم و ضروری بعد از درمان واریس

بعد از درمان بیماری واریس به روش لیزر، وناسیل، اسکلروتراپی و … می بایست  افراد تحت مراقبت قرار گیرند. انجام این مراقبت ها باعث می شود که بیمار سریع تر بهبود یابد. همچنین اگر این مراقبت ها جدی گرفته نشوند، ممکن است بیمار دچار برخی عوارض شود. در زیر مراقبت های لازم و ضروری بعد از درمان بیماری  واریس را نام برده ایم:

نوشیدن مایعات فراوان

بعد از درمان بیماری واریس نوشیدن مایعات فراوان به هیچ عنوان نباید فراموش شود. خوردن آب، آب میوه طبیعی و سبزیجات و … در دوره نقاهت باعث می شود، که خونرسانی در بدن  بهتر صورت گیرد.

خودداری از ایستادن و نشستن طولانی

از دیگر مراقبت های لازم بعد از درمان واریس می توان به خودداری از ایستادن، و نشستن زیاد اشاره  نمود. نشستن یا ایستادن طولانی ممکن است باعث بروز درد و تورم در ناحیه تحت درمان شود. به همین علت بهتر است افراد تایم نشستن و ایستادن خود را کوتاه کرده و بیشتر به خود استراحت دهند.

خودداری از رفتن به استخر

یکی دیگر از مراقبت های لازم بعد از درمان این بیماری خودداری از رفتن به استخر می باشد. معمولا ناحیه تحت درمان کمی زخم می شود.  بهتر است افراد تا بسته شدن این زخم ها از رفتن به استخر خودداری کنند.

انجام ندادن ورزش های سنگین

بعد از درمان واریس می توان پیاده روی و ورزش های سبک‌ را انجام داد. اما بهتر است حداقل  تا سه الی چهار روز بعد از درمان، از انجام ورزش های سنگین خودداری نمود.

واریس می تواند مشکلات زیادی را برای افراد به وجود بیاورد، و قطعا ظاهر ناخوشایندی را بر روی پوست ایجاد می کند. به همین علت  باید در کوتاه ترین زمان ممکن درمان شود. برای درمان بیماری واریس با جدید ترین روش ها می توانید با مراجعه به مطب دکتر علی مهدوی متخصص رادیولوژی مشاوره های لازم را دریافت نموده و بهبود بیماری خود را تسریع بخشید.

پیام بگذارید