دکتر علی مهدوی | متخصص رادیولوژی | فلوشیپ اینترونشنال رادیولوژیدکتر علی مهدوی | متخصص رادیولوژی | فلوشیپ اینترونشنال رادیولوژیدکتر علی مهدوی | متخصص رادیولوژی | فلوشیپ اینترونشنال رادیولوژی
09125393199

تست تشخیصی آمنیوسنتز در دوران بارداری

تست تشخیصی آمنیوسنتز در دوران بارداری

تست تشخیصی آمنیوسنتز در دوران بارداری و کاربرد آن

بارداری و فرزند آوری قطعا یکی از لذت بخش ترین مراحل زندگی افراد می باشد. اما در زمان بارداری  مسئله ای که بیش از هر چیز دیگری مهم است، سالم بودن جنین از نظر جسمی و ژنتیکی است. پزشکان برای اینکه از سلامت ژنتیکی جنین مطمئن شوند، تست های مختلفی را انجام می دهند. یکی از این تست ها، آمنیوسنتز می باشد. این تست مشخص می کند که جنین از نظر ژنتیکی در چه وضعیتی است، و اگر دارای اختلالات کروموزومی باشد نیز، پزشک موفق به تشخیص این مسئله خواهد شد. تست آمنیو زمانی صورت می گیرد، که به دلایل مختلف پزشک احتمال وجود اختلالات ژنتیکی در جنین را بدهد.

تست آمنیوسنتز برای چه اشخاصی لازم است

برای مثال مادرانی که بعد از سی و پنج سالگی اقدام به بارداری می کنند، یا افرادی که در سونوگرافی آن ها حین بارداری نتایج غیر طبیعی دیده شده باشد، مستلزم به انجام این آزمایش هستند.  این تست معمولا باید در هفته پانزدهم بارداری انجام گیرد. برای انجام تست آمنیوسنتز پزشکان مقداری از مایع آمنیوتیک را برداشت نموده، و به آزمایشگاه ژنتیک می فرستند تا مورد بررسی قرار گیرد. این مایع در شکم مادر دور تا دور جنین را احاطه نموده، و حاوی سلول های جدا شده از بدن جنین می باشد. با بررسی این مایع پزشک به راحتی موفق به تشخیص اختلالات کرومزومی جنین خواهد شد.

انجام تست آمنیوسنتز

برای انجام این تست مادر باید به پشت بر روی تخت دراز بکشد.سپس پزشک با مشخص کردن محل مایع آمنیوتیک یک سوزن ظریف و بلند را درون‌ شکم مادر وارد می کند‌. سپس به واسطه سوزن و سرنگ، حدود بیست الی سی میلی  متر از این مایع را خارج می کند. این تست درد خاصی ندارد، و ممکن است مادر در حین انجام آن احساس گرفتگی یا سوزش کمی داشته باشد. نکته حائز اهمیت این است که اگر مادر دو قلو باردار باشد، دو نوع مایع آمنیوتیک جداگانه در شکم او وجود دارد. در نتیجه پزشک برای انجام تست آمنیوسنتز از هر دوی این مایع ها برداشت خواهد کرد.

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای انجام تست آمنیوسنتز هستند؟

انجام تست آمنیو معمولا زمانی توصیه می شور، که احتمال وجود اختلالات ژنتیکی در جنین وجود داشته باشد. در نتیجه کسانی کاندیدای مناسبی برای انجام این تست هستند، که احتمال برود به علت سوابق خانوادگی، سن، نتایج غیر طبیعی آزمایشات و … جنین آن ها دارای اختلالات ژنتیکی باشد.

 به طور کلی افراد زیر مناسب ترین  کاندید ها برای انجام تست آمنیوسنتز می باشند:

  • مادرانی که حداقل سی و پنج سال سن داشته باشند. به این دلیل که بارداری در این سن ممکن است خطرآفرین باشد.
  • کسانی که آزمایش سونوگرافی آن ها حین بارداری نتایج غیر طبیعی داشته باشد. معمولا احتمال وجود اختلال ژنتیکی در جنین این افراد بالا است، و باید حتما تست آمنیوسنتز بدهند.
  • افرادی که دارای سوابق خانوادگی نواقص مادرزادی هستند. نواقص مادزادی ممکن است از اینگونه افراد به جنین منتقل شود. از این رو انجام این تست برای این افراد الزامی است.
  • افرادی که در سال های گذشته سابقه بارداری فرزند با نقص مادرزادی داشته اند. اینگونه افراد نیز ممکن است، در بارداری فعلی خود نیز این مشکل را داشته باشند.

عوارض تست آمنیوسنتز چیست؟

تست آمنیو معمولا بسیار کم خطر است. این تست یک درصد احتمال دارد که باعث بروز عوارض در مادر و‌ جنین شود. اما به طور کلی تا ۹۹درصد موفق عمل می کند. در موارد بسیار نادر ممکن است این تست باعث سقط جنین شود. همچنین گاهی اوقات این تست به مادر و جنین صدمه وارد می کند. از عوارض این نوع روش آزمایش می توان‌ به زایمان زودرس و بروز عفونت اشاره نمود.

انجام این تست ممکن است باعث انتقال عفونت هپاتیت به جنین شود. احتمال بروز این عوارض در مادرانی که دو قلو باردار هستند، بسیار بیشتر است. اما همانطور که‌ گفتیم تست آمنیوسنتز  کم خطر است، و این عوارض بسیار نادر هستند. در نتیجه پزشکان انجام این تست را به اکثر مادران باردار با شرایط خاص، توصیه می کنند. برای انجام این تست این قسمت را کلیک کنید.

پیام بگذارید